Twitter
22 Haziran 2017 Perşembe

Avustralya'da Sol Yeşiller Partisi Milletvekili Larissa Waters, parlamento toplantısına üç aylık kızı Alia Joy ile katıldı. Waters, parlamentoda konuşma yaptığı sırada bebeğini emzirdi. Waters bu davranışıyla, Avustralya Parlamentosu'nda bir ilke daha imza atarak konuşma yaparken bebeğini emziren ilk kadın parlamenter oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Waters, "Bu konuşmayı yapmam gerekiyordu ama aynı zamanda karnı acıkan bebeğimi de beslemeliydim" dedi.

Waters geçen ay da ülke parlamentosunda yapılan bir oylamaya bebeğiyle katılmıştı. Bu oylama sırasında bebeğini emziren Waters, parlamento da bebeğini emziren ilk kadın olarak gündeme gelmişti. Temsilciler Meclisi'nin alt kanadında da 2016 yılında yapılan bir değişiklikle emzirmeye izin verilmeye başlanmış ancak bugüne dek herhangi bir politikacı bu izni kullanmamıştı.

Avustralya meclisindeki emzirme tartışması, 2015 yılında, Kelly O’Dwyer isimli bir bakana, yasama görevlerinden geri kalmaması için süt biriktirmesi tavsiye edildiğinde başlamıştı. (Huffington Post)