Twitter
Çavuşoğlu'ndan Münbiç açıklaması: 'Net takvim var, birkaç aya biter'
04 Haziran 2018 Pazartesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldi, ardından Türkiye ile ABD'nin Münbiç konusunda mutabakata vardığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, basın mensuplarına Washington’daki temaslarıyla ilgili şunları söyledi:

- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ABD'de FETÖ konusunda FBI'ın çok ciddi soruşturmaları olduğunu söyledi.

- F-35 konusunda ABD Kongresi'ndeki tehdit dilini kabul etmeyeceğimizi ve bunun yapıcı olmayacağını söyledik. F-35 devir-teslimi daha önce planlandığı gibi 21 Haziran’da yapılacak. Bu konuda herhangi bir değişiklik yok.

(Münbiç'teki yol haritası hakkında) Net bir gün var. Bu, sahada atılacak adımlara bağlı. 6 aydan az bir süreden bahsediyoruz.

- Münbiç'te PKK/YPG baskısıyla yerlerini terketmek zorunda kalan insanların evlerine geri dönmesi sağlanacaktır.

İlk önce PKK/YPG terör örgütünün Münbiç'ten çıkarılması için bir yol haritasının parametreleri üzerinde çalışılacak.

- Artık ABD ile ilişkilerde bize göre topu taça atma süreci bitmesi lazım. Suriye bunun önemli bir adımıdır.

DIŞİŞLERİ: MÜTTEFİKLİK RUHU İÇİNDE...

Dışişleri Bakanlığı'ndan, bugün ABD'nin başkenti Washington'da gerçekleşen Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

İki bakanın bugünkü görüşmede Türkiye ve ABD'nin karşılıklı kaygılarını müttefik ortaklık ruhu içinde ele alma yönündeki taahhütlerinin sürdüğünü teyit ettiği kaydedilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Pompeo, ikili ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunmuş, terörün her şekli ve tezahürüne karşı mücadele etme konusundaki ortak kararlılıklarını yeniden vurgulamıştır. İki Bakan, Suriye konulu Ortak Çalışma Grubu'nun, Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanması için adımların atılmasını da içerecek şekilde Suriye'de ortak çıkarları ilgilendiren konularda ikili iş birliğimizin geleceğine ilişkin tavsiyelerini değerlendirmiştir. İki Bakan, bu amaç doğrultusunda bir yol haritasını onaylamış ve sahadaki gelişmelerin yakından takip edilmesine ilişkin mutabakatlarını yansıtacak şekilde haritanın uygulanması hususundaki ortak taahhütlerini vurgulamıştır."

#habericireklam#300x250#4060812#right#

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ...

İki ülke arasındaki ilişkiler ve diğer konuların da ele alındığının aktarıldığı açıklamada, belirtilerek, "Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Pompeo ayrıca Türkiye-ABD ikili ilişkilerini de ele almış ve çalışma grubu mekanizması toplantılarının ikili ilişkilerimizde öne çıkan mevcut meselelere çözüm bulunabilmesi için sürdürülmesi hususunda mutabık kalmıştır. İki bakanın görüşmesinin hemen ardından, Adli ve Diğer Konulara İlişkin Çalışma Grubu'nun ön oturumu gerçekleştirilmiştir." ifadesi kullanıldı.