Twitter
26 Haziran 2018 Salı

BBC'den büyük skandal. BBC Londra Radyosu dün İbrahim Kalın'la bir röportaj yaptı. Ancak o röportajda İbrahim Kalın'a sansür uyguladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, BBC Londra radyosunda yayınlanan, Newshour programına katıldı. 24 Haziran seçimleri hakkındaki soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52 oy almasını beklediklerini söyledi. "13 seçimden zaferle çıkan cumhurbaşkanımızın, en yakın rakibine 20 puan fark attığını vurgulamak gerekiyor. Böyle bir siyasi başarıyı yakalayan başka bir lider bulamazsınız" dedi. Programın son bölümünde ise, terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan gazeteciler gündeme geldi.

Kalın, bu kişilerin terör örgütü üyesi olduğunu söyledi, "Gazeteci diye adlandırmak doğru olmaz" dedi. Ardından da PKK tezlerini dile getiren İngiliz sunucuya, "Siz hiç Diyarbakır'a gittiniz mi?" diye sordu. Olumsuz yanıt aldı. İbrahim Kalın, Newshour sunucusunu Diyarbakır'a davet etti. "Diyarbakır'a gelin ve bölgedeki gerçekleri PKK terör örgütünün gözüyle değil, kendi gözlerinizle görün" dedi. Ancak Kalın'ın bu sözleri sansüre uğradı. Bu açıklamalar, Kalın'ın röportaj kaydından çıkarıldı, yayında kullanılmadı.