Twitter
Futbolda FETÖ yapılanması! Bekir İrtegün itirafçı oldu aktif futbolcuların ismini verdi
13 Haziran 2018 Çarşamba

İstanbul'da yürütülen futbolda FETÖ soruşturması tamamlandı. Altı eski milli futbolcu hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı Bekir İrtegün'ün telefonunda örgütün gizli haberleşme programı ByLock tespit edilimesi üzerine başlattı. Temmuz 2017'de İrtegün'ün itirafçı olması ile birlikte örgütün futbol yapılanması içindeki diğer isimlere ulaşıldı.

AKTİF FUTBOLCULARIN İSMİNİ VERDİ

İtiraflarda bulunan İrtegün, "FETÖ ile 2007-2008 yıllarında Gaziantep’te tanıştım. Sohbetlere takım içinden Ömer Çatkıç, Barış Durmaz geliyordu. 2009 yılında Fenerbahçe transferinden sonra Ali Şenel isimli bu yapıdan olan birisi aradı. Bir süre sonra, o dönem Fenerbahçe'de oynayan Emre Belözoğlu, Uğur Boral, Ertuğrul Taşkıran'ın da Ali Şenel ile görüştüğünü öğrendim. Ben de 2009 yılının son aylarında bu kişinin yapmış olduğu sohbetlere diğer futbolcu arkadaşlarımla katılmaya başladım. Fenerbahçe'de futbol oynadığım süre içerisinde hatırladığım kadarıyla Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'da Ali Şenel isimli şahsın yapmış olduğu sohbetlerde görmüşlüğüm vardır” ifadelerini kullandı.

15  YILA KADAR HAPİS CEZASI

Savcılık bu ifadenin ardından İrtegün'ü serbest bırakırken soruşturmayı derinleştirdi. Uğur Boral, Zafer Biryol, Ersin Güreler, Ömer Çatkıç ve İsmail Şengül gibi isimler gözaltına alındı. Zafer Biryol ve Ömer Çatkıç tutuklandı. Soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı. Eski milli futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ersin Güreler, Ömer Çatkıç ve İsmail Şengül’e ‘silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame mahkeme tarafından kabul edildi. Futbolcuların yargılanması önümüzdeki günlerde başlayacak.