Fatih Altaylı

Teke Tek Pazartesi - Çarşamba
Teke Tek - 21 Aralık 2021 (Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?)
22 Aralık 2021 Çarşamba Süre: 01:53:13

Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına konuk olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem ince soruları yanıtladı.

İnce'nin konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle: Orman yangınlarında ne vardı, plansızlık, hazırlıksızlık, müdahalede gecikme vardı. Aynısını şimdi ekonomide yaşıyoruz. Ortada akıl, bilim, hukuk, mantık, vicdan yok. 15 Eylül'de Dolar 8.20, faizler 18'di. Şimdi geldiğimiz durum berbat. Dün akşam Ankara'dan Yalova'ya gelirken dakika başı değişiyor, şaşkınlık içinde gizliyorum. Doları 18 liraya başkası çıkardı, Allah razı olsun Erdoğan'dan şimdi düşürdü, böyle değil ki. Türk Lirası artık bir tasarruf aracı değildir, geldiğimiz noktada bunu anladık. Körüye, otoyola döviz garantisinden sonra TL'ye de döviz garantisini görmüş olduk. Peki bu parayı nereden vereceksiniz? Hazine'den. Hazine kimin? 85 milyonun. Kime vereceksiniz? Parası olanlara. Bankaya parayı kim yatırdı? Varlıklılar, zenginler. Kur farkı kimin parasından ödenecek? Herkesin. Merkez Bankası ihracatçılar için ileri tarihli kur garantisi veriyor. 18'i baz aldığımızda 4,5'tan geldi buraya. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, meydanlarda Erdoğan'la yarışırken Dolar 4,5'tu. 'Dövize yatırım yapan yaya kalır, bozun dövizlerinizi' dedi. Daha önce Dolar şu kadar olacak dedim. Birileri Muharrem İnce'yi MİT sorgulasın dedi"

"HERKESİN PARASINI ALIP ZENGİNE VERİYOR" Çevremde yetkili, etkili, liyakatlı, diplomalı insanlarla çalışıyorum. Onlarla birlikte kafa yoruyorum. Her konudaki uzmanlarla emin olun üniversiteli yıllarımdan daha fazla ders çalışıyorum. Nas bitti, nas yok artık. Hazine'nin; yani herkesin parasını, fakirin dahil parasını zengine veriyor. Çiftçiye gelince nas yok, milli piyango satarken nas yok, 100 liralık içkiye 300 lira alırken nas yok. Sokak tabiriyle buna tam kolpacılık denir. Erdoğan dış güçler dedi. Bakan 'dış güçler değil' dedi. Demek ki dış güçler masalı da palavraymış. Peki faiz ne kadar olacak? Gidin bankaya, bugün sordum, 27. Faiz lobisi, o da çöktü. En büyük faizci Erdoğan'ın kendisi. Doların ne olacağını biliyor musunuz? Sınırsız, ucu açık bir faiz. 1967'de bu denendi. Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra denendi. Bu sistem iflas etmişti. O zaman sabit kurdaydık, şimdi dalgalı kurdayız. Bu daha tehlikeli. Yeni ekonomi modelinde bir bütçe ayrılmış mı, ayrılmamış. Bir plan, program, kadro hazırlık var mı? Hiçbirisi yok. Rekabetçi kur sistemiydi, ihracat, üretim artacaktı. Doğalgaza yüzde 60'ı geçerseniz, neden fazla fiyat ödüyorsunuz? Bu şu demektir; sanayiciye sen fazla doğalgaz kullanma. Fazla kullanırsan, fazla ödersin. Yani üretme diyor.

"MAKAM ARAÇLARINI SAT, YÜRÜYEREK GİTSİNLER" Ben yarın akşam oğlumu, eşimi, gelinimi toplayın Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısı yapacağım. Hepimiz yapmalıyız bunu. Makam araçlarını sat, yürüyerek gitsinler. Yargıyla ilgili reform yapacağına, mutlaka açıkla, yola çık. Yolsuzlukların üzerine gideceğini göster. Medyanın özgürleşmesi için adım at. Konuşan bir üniversite. Allah aşkına bir tane hukuk fakültesinden birisi konuşabiliyor mu? Rekabete açık ihale sistemi hemen kurulmalı. Kuralların işlediği piyasa ekonomisi. Tekstil, tarım, turizm, tarıma dayalı sanayi, savunma sanayi. 100 milyon turist, 100 milyara destek istiyorsak başlayacağımız nokta burası. Yazılım merkezi mesela. Avrupa'ya göre avantajıamız genç nüfus. Yazılım üssü kurabiliriz. Bizim dizilerimiz çok satıyor. Filme sektörünü desteklemeliyiz. Tasarım, moda, bunlara yatırım yapmalıyız. 60 milyar dolar enerjiye para harcıyoruz. Yeşil enerjinin önünü açmalıyız. Daha çok yapmalıyız. Bütün bunları yaparsak, gençlerin önünü açarsak. Mesela zeytinyağını neden fıçıyla satıyoruz? Avusturya'da bir restoranda garson 'Biz en iyi zeytinyağını getirdik' dedi. 'Siz onu Avusturyalılara söyle ben Türk'üm en iyisi bizde' dedim. 'Doğru söylüyorsun' dedi.

"BAKANLAR, BAKAN YARDIMCILARINI TANIMIYOR" Domatesi işleyerek satacağımızı öğrenemedik mi? Türkiye bunu neden bu iktidarla yapamaz. 129 devlet üniversitemiz oldu. Vakıfların sayısını unuttum. 129 devlet üniversitesine bütçedenayrılan para 4,5 milyar dolar. Harward'ın bütçesi 36 milyar dolar. Neden bu iktidar gitmeli, neden bunlar yapamaz? Buraya Yalova'dan geldim. Osmangazi Köprüsü geçiş 236 lira. Boğaziçi Şehitler Köprüsü 17 lira, giderken FSM'den gidersem o da 17 lira. 236 bizim ödediğimiz. Bir de devletin ödediği var. Yılbaşından sonra Amerika'daki enflasyon, dolar kuru var, bir de o zaman göreceğiz. Tahmini olarak söylüyorum yılbaşından sonra 500 TL. Köprü, otoyol, hastane, havayoluna verdin şimdi bir de TL mevduatına veriyorsun. Allah sonumuzu hayretsin diyorum. Bu yolu bilime uygun olarak görmüyorum. Ekonomi bu işi bilen insanlarla yönetilmelidir. Bakanlar sürekli değişiyor, Merkez Bankası Başkanı sürekli değişiyor. Bunları bir kişi seçiyor. Seçmeyi de bilmiyor işin kötüsü. Kötü seçiyor. Kimlerden seçiyor? Sözünden çıkmayacak olanlardan seçiyor. Onlar bile dayanamıyor artık. Ben bir an önce Türkiye'nin seçim ortamına girip, bu belirsizlikten çıkmasını istiyorum.

DİĞER KISIMLAR
2. Bölüm
21 Aralık 2021 , Salı
Süre: 01:13:18