Açık ve Net - 2 Ağustos 2021 (Yangınla mücadelede eksiklikler neler?)
03 Ağustos 2021 Salı Süre: 02:30:42

Açık ve Net’te Orman yangınlarında uçak mı, helikopter mi kullanılmalı? Yangınlarda sabotaj izi var mı? Orman yangınları neden çıktı? Yangınla mücadelede eksiklikler neler?

Açık ve Net'te Habertürk Yazarı Güntay Şimşek: "Yangınla mücadele modelimiz eksik. Yani Orman Bakanlığı'nın her yıl ihaleye çıkıp yangın uçağı veya yangın söndürmede kullanacağı helikopter bulma adımları yanlış"

Açık ve Net'te Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu: "Ülkemizde yüzde 90 insan kaynaklı. Son 6 günde fazla olmasının nedeni rüzgarın hızlı olması ve nemin yüzde 9-10'lara düşmesi. Bu da yanıcı maddeyi kolayca tutuşturulabilir yapıyor"

Açık ve Net'te Prof. Dr. Doğanay Tolunay: "Böyle büyük yangınlar çıkmasını bekliyorduk. Doğal yolla sadece yıldırımlarla çıkar onun haricinde hepsi insan kaynaklıdır. Burada sabotaj ihtimali görmüyorum"

Açık ve Net'te Prof. Dr. Üstün Dökmen: "'Uçak mı iyi, helikopter mi' bunu bilemem. Mesleğim açısından bakarsam; en üstünden en altına toplumda düşünme, muhakeme konusunda sıkıntı var"

Açık ve Net’te Kübra Par soruyor… AÇÜ Toprak ve Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, İÜ-Cerrahpaşa Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Psikolog-Eğitimci Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Habertürk Yazarı Güntay Şimşek yanıtlıyor.

DİĞER KISIMLAR
1. Bölüm
04 Ağustos 2021 , Çarşamba
Süre: 01:40:49