• CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU (DEİK) GENEL KURULU'NDA KONUŞTU: "DÖNEMİN BAŞBAKANI" DİYENLER, "DÖNEMİN HAŞHAŞİLERİ" OLDULAR
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 14 ARALIK TARİHİNDE YARGI, ÖNÜNDEKİ İDDİALAR VE DELİLLERDEN YOLA ÇIKARAK BİR SÜREÇ BAŞLATTI. HER ŞEY YASALARA UYGUN ŞEKİLDE CEREYAN EDİYOR
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: YARGININ VE EMNİYETİN GEÇMİŞTE YAPTIĞI HATALAR TEKERRÜR ETMİYOR, HİÇ KİMSE SÜREÇ TAMAMLANMADAN LİNÇ EDİLMİYOR. ŞU ANDA DİKKATLİ VE TEMİZ BİR SÜREÇ İLERLİYOR
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 2023'E GİDEN YOL, BİR GÜL BAHÇESİ OLMAYACAKTIR. BU SÜRECİN ZORLUKLARI OLACAK. VAZGEÇERSEK, BİZ DE KAYBEDERİZ, MİLLET DE KAYBEDER, ÜLKE DE KAYBEDER
  • AB'YE "14 ARALIK" TEPKİSİ... CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: UMUTLARINIZI ADALET ÜZERİNE TESİS EDİN. TÜRKİYE'DEKİ YARGININ KARARLARINA SAYGI DUYACAKSINIZ
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KOBANİ'NİN STRATEJİK ÖNEMİ YOK. 3 KANTONU BİRLEŞTİRMEK SURETİYLE BURADA YENİ BİR YAPILANMANIN İÇERİSİNE GİREBİLİRLER. BU ÜLKEM İÇİN BİR SIKINTIDIR, BİR TEHDİTTİR. BUNU GÖRMEMEZLİKTEN GELEMEYİZ
  • www.haberturk.tv
  • 14 ARALIK OPERASYONU... BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU: YARGI BU ÇETELERE DOKUNUYORSA HEMEN YARGISAL SÜRECE MÜDAHALE EDİLMESİ İSTENİYOR. KİMSE GAZETECİLİK DOLAYISIYLA SORUŞTURMA ALTINDA DEĞİL
  • 14 ARALIK OPERASYONU...BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: MASUM İNSANLARI 17 AY MAHKUM ETMİŞLERSE, ŞİKAYETİN GEREĞİNİ YAPMAK YARGININ GÖREVİDİR. TÜRKİYE ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİDİR
  • 14 ARALIK OPERASYONU... İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA: BUNDAN SONRASI YARGININ İŞİ. İDDİALAR DAVA SONUCU NETLEŞECEK
  • GÜLEN'E YAKALAMA KARARI... ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ: ADALET BAKANLIĞI KARARLA İLGİLİ YAPILMASI GEREKEN NE İSE ONU YAPACAKTIR. KARAR HENÜZ BAKANLIĞA GELMEDİ, GELİRSE BAKACAĞIZ
  • GÜLEN'E YAKALAMA KARARI... KILIÇDAROĞLU: EĞER HUKUK ÇERÇEVESİNDE SORGULAMA YAPILIRSA BUNA HİÇ KİMSENİN İTİRAZ EDECEĞİNİ SANMIYORUM, BİZ DE ETMEYİZ AMA SIRF İNTİKAM İÇİN BİR ŞEY YAPILIYORSA BU DOĞRU DEĞİLDİR.
  • ABD'DEN "GÜLEN" AÇIKLAMASI... ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ JEN PSAKI: ABD DIŞİŞLERİ İADE TALEPLERİ İÇİN YORUM YAPMAZ, AYRINTILARI TÜRK HÜKÜMETİNE SORUN
  • www.haberturk.tv
  • CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, İZMİR'DE KONUŞTU: BİZİM DÜŞÜNCEMİZDE SARAYLARDA OTURMAK YOK, HALKIN ARASINDA YAŞAMAK İSTİYORUZ
  • Son Yazısı
  • Eski Yazıları
  • Diğer Yazarlar

  Bizim işimiz uyandırmak

  • 11 Kasım 2014 Salı

  ASLINA bakarsanız, konuyu bir kez daha yazacağım falan yoktu.

  Ben yazacağımı yazdım, uyarımı yaptım, gördüğümü paylaştım.

  Konunun muhatabı yanıtladı, “Şu anda hummalı bir faaliyet olmaması normal, daha yer teslimi yapmadık. Yer tesliminden sonra faaliyet başlayacak” dedi.

  Benim için konu kapandı.

  Ardından ülkenin en üst makamından da “hazım sorunlarıma” değinildi.

  Ona da elimden gelen nezaketle yanıtımı verdim.

  Bitti.

  Demek isterdim ama bitirmeyenler var.

  Sosyal medya ve mail yoluyla hakaretin bini bir para.

  “Gördün mü şerefsiz, inşaatı sürüyor. Yalancı, adi hazımsız.”

  Ey Yarabbi!

  Ne okurlar, ne okuduklarını anlarlar.

  Hadi ondan geçtim, gördüklerini de anlamazlar.

  Ben “Faaliyet yok” dememişim, “Birkaç kamyon, bir-iki iş makinesi var. Hummalı bir faaliyet yok” demişim.

  DHMİ Genel Müdürü beni doğrulamış, “Henüz yer teslimi yapmadık. Sadece sondajlar yapılıyor. Hummalı faaliyet sonra başlar” demiş.

  Şimdi bütün “medya” beni yalanlamak için fotoğraf basıyor.

  “İşte inşaat alanı” diyor hepsi.

  Fotoğrafları AA çekmiş.

  Uçuşa yasaklı bölge, bir anda uçuşa açılmış.

  Fotoğraflarda yan yana dizilmiş 50 kadar kamyon.

  İş makineleri de var birkaç adet.

  Gerisi de sipariş edilmiş.

  Yapılan iş?

  1 milyar metreküp hafriyatın ne kadarı yapılmış, terminallerin yapılacağı alanda ne kadar dolgu yapılmış, kaç milyon ton dolgu malzemesi taşınmış, bunlarla ilgili bilgi yok.

  Oysa inşaat fotoğrafla değil, yapılan iş miktarıyla ölçülür.

  DHMİ Genel Müdürü’nün dediği gibi henüz bunlar yapılmamış.

  Yapılan sondaj var.

  Zaten benim dediğim de bu.

  Cumartesi akşamı bir davette karşılaştığımı işadamı, “Bu havalimanı biterse sayende bitecek. Uyandırdın herkesi. Şimdi Cumhurbaşkanı toplar herkesi, talimatları yağdırır, iş başlarsa öyle başlar” dedi.

  Zaten bizim gazeteci olarak işimiz bu.

  “Farkındalık yaratmak.”

  Yaratabildiysem ne mutlu bana.

  Bölgede oturan vatandaşlardan gelen mesajlara bakarsam, yaratmışız galiba.

  Hafta sonunda epey bir siyah resmi plakalı makam otomobili bölgeye gitmiş.

  Elime sağlık.

  İyi ki yazmışım.

   

   

  76 yıl sonra bile işiniz zor beyler

  ÖLÜMÜNÜN üzerinden 76 yıl geçmiş. 76 yıldır toprağın altında.

  Hiçbir gücü de yok haliyle.

  İhale veremez, atama yapamaz, torpili geçmez, hele şimdilerde hiç geçmez, kimseyi işe sokamaz, kimseyi işten attıramaz, yargıya müdahale edemez, yeni bir şey söyleyemez, son sözünü 76 yıl önce söylemiş zaten, seçime katılamaz, bir daha iktidar olamaz, ülkeyi yönetme şansı yok, işadamlarına kıyak yapamaz, vatandaşlara yardım edemez, kömür dağıtamaz, maaşına zam yapamaz, kimseyi korkutamaz, kimseye kötülük yapamaz.

  76 yıl önce ölmüş.

  Ama ölüm gününün 76’ncısında bile hâlâ milyonlarca insan, hiçbir zorlama olmadan, hiç kimseden emir almadan, hiç kimseye yaranma, hoşgörünme kaygısı olmadan, hatta tamaksinin olması daha mümkünken bile onu anmak, ona saygısını göstermek için hâlâ o gün saat 9’u 5 geçe işini gücünü bırakıp 1 dakikalığına bile olsa saygı duruşuna geçiyorsa, onun için kornasını, düdüğünü çalıyorsa, onun için hâlâ gözleri doluyorsa, dolmakla kalmayıp gözlerinden yaşlar yuvarlanıyorsa işiniz zor beyler.

  Belli ki, adını anmaktan imtina etseniz bile, adını her yerden silseniz bile O hep hatırlanacak.

  Korkudan değil, saygıdan ve sevgiden hatırlanacak. Ve başka kimse de öyle hatırlanmayacak.

  Bırakın 76 yılı. 76 gün sonra bile böyle hatırlanacak kimse olmayacak!

   

  Biz hep sevdik

  AHMET Hakan eskiden Atatürk hakkında hiç de iyi şeyler düşünmediğini yazıp “Artık öyle düşünmüyorum” demiş ve yeni örnekleri gördükçe Atatürk hakkında şimdi daha iyi şeylerdüşündüğünü yazmış. Ben buna bir yanıt verecektim ama en güzelini Levent Özçelik vermiş: “Sen şimdi öyle düşünmeye başlamış olabilirsin. Biz hep öyle düşünüyorduk.”

  Biz Atatürk’ü hep sevdik Ahmet Hakan.

  Çünkü asla nankör olmadık.

   

   

  CELAL HOCA’DAN MEKTUPLAR

  Ordunun demokrasiye bağlılığı kanıtlandı

  SEVGİLİ Fatih,

  Bilmem Balyoz denen o zırvalık nedeniyle yaşamının önemli yılları çalınmış, canından çok sevdiği mesleği elinden alınmış olan Hv. Plt. Tümg. Yalçın Ergül’ün yeni çıkan küçük ama müthiş kitabı “Bir Komutanın Not Defteri”ni gördün mü (KA-Katip İstanbul, 93 s., 2014)? Görmediysen hararetle tavsiye ederim, lütfen al, oku ve bize düşüncelerini yaz.

  Balyoz, iftiralarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en kaliteli mensuplarının büyük bir çoğunluğunu ordudan kopardı, hapse tıktı ve fedakâr ailelerine yaşamı zehir etti.

  Ancak ordu, bu büyük acıyı, kendi içinde fırtınalar yaratan bu iğrenç saldırıyı bahane ederek “demokrasiye” (bana sorarsan demokrasi falan değil, düpedüz ohlokrasi) sataşmadı. Türkiye’nin şartları gereği, tamamen askeri olmasında büyük yararlar olan jandarmanın da sivilleştirilerek diğer kurumlarımız gibi katledilme kararının alındığı bugünlerde, ordu bütün dünyaya Türkiye’de demokrasi sorununun askeri kesimde değil, bilakis sivillerde olduğunu ispat etmiştir.

  AKP’ye daha düne kadar gönülden destek vermiş aklı başında köşe yazarlarının bile artık “Yeter” diye feveran ettikleri bu korkunç günlerde, ordu en feci durumlarda bile politik ve hukuki hiçbir şeye karışmayarak, Türkiye’nin gerçek yüzünü teşhir etmiştir.

  Bir sürü düşünmeyen kafanın ordumuza “Yahu bak kendilerini bile koruyamadılar” diye aptalca sözlerle yüklendiği bu acı günlerde, yaptıkları inanılmaz fedakârlık için tüm komutanlarımıza tekrar milletçe şükran borçluyuz.

  Fısıltı gazetesinde hakaret üzerine hakaret işittiler, dostlarını kaybettiler, silah arkadaşlarıyla selamları sabahları kesildi, iç huzurları kaçtı, kendi aileleri içinde bile kendilerine denmedik kalmadı; ama her zamanki gibi “Önce milletimiz ve vatanımız” dediler.

  “Hiç hata yapmadılar” demek mümkün değil; ama başlarına gelen bir tek Stalin zamanında Rus ordusunun, bir de Mao’nun Kültür Devrimi denen o barbarlık döneminde de Çin ordusunun başına gelmiştir.

  Ordumuz, ne yazık ki, bahis konusu kültür çevrelerinden kopuk olduğu için o deneyimleri değerlendirememiştir.

  İçinde bulunduğumuz duruma bakar mısın? Amerika bir “Höt” diyerek Türkiye’nin bir zamanlar terör örgütü bile diyemediği IŞİD’i PKK ile bir tutturdu önce. Yetmedi, arkadan PYD’ye silah yardımı yaptı ve bunu alenen ilan etti.

  Sonra “Sen de edeceksin” dedi ve bize Kobani koridorunu açtırdı. Buradan bizim ABD’den bağımsız bir dış politikamızın olamadığı intibaı yükseldi.

  Arkadan, ABD’nin en yakın müttefiki İsrail, ABD’nin ambargo uyguladığı Rusya ve Kıbrıs Rum Kesimi ile birleşip Doğu Akdeniz’de askeri tatbikata başladı. Amerika’ya gık diyemezken, bir de dünyanın diğer büyük gücü ve komşumuz Rusya’yı karşımızda buluverdik.

  Yetmedi; Batı’dan “Türkiye’yi NATO’dan atalım” sesleri ilk defa ciddi olarak yükselmeye başladı.

  Sen “Stratejik sığlık” diyorsun Fatih. Sığlık bile bir muhtevayı ima eder; bence o bile yok. Denizin dibi çıktı. Bilirsin tsunami de böyle gelir: Deniz önce yüzlerce metre çekilir ve sonra kırk metrelik bir dalga gelip insanları yutar gider. Korkarım bizi vuracak tsunami yola çıktı bile.

  Bu korkunç günlerde gene dışarıdan “Artık gel” davetleri sıklaştı. Gitmiyorsam sebep, inan, bir zamanlar giymiş olduğum ve her gün sırtımda hissettiğim Türk Silahlı Kuvvetleri’nin o aziz üniformasıdır.

  Sevgilerle

  Celal

   

   

  Sevgili Habertürk okurları...

  BİLİYORSUNUZ, yıllardır doğru düzgün izin yapmadan, zaman zaman haftada 7 gün çalışarak siz okurlarıma hem güzel bir gazete vermek için hem de bu köşede okunabilir şeyler yazmak için çabaladım.

  Gerçi yayın yönetmenliğini bıraktıktan sonra biraz daha fazla zamanım olduysa da, yazı yazmak bile aslında insanın kafasını tamamen boşaltıp gerçek bir “tatil” ya da “dinlenme imkânı” yaratmasını engelliyor.

  Bir süreden beri planladığım birkaç seyahatim vardı. Uzun bir Güney Amerika gezisi yapmak istiyordum.

  Brezilya’dan başlayıp Arjantin, Şili, Uruguay, Peru’yu dolaşmak, farklı kültürleri tanımak, dünyaya uzak bir pencereden bakmak.

  Ardından da benzer bir şekilde Asya’nın ücra köşelerine gitmek, Eski Dünya’yı yakından görmek.

  Bu yüzden bir süre izninizi rica ediyorum. Bu hafta sonu Londra’da,A TP maçlarını izleyeceğim. Tabii bu keyfi sizlerle gazetemde paylaşacağım.

  Ardından da biraz gezeceğim.

  Oralarda gördüklerimi de sizlerle paylaşmak üzere tabii.

  Bu “uzun tatili” epeydir planladığım için farklı yorumlamayın lütfen. “İzninizi rica ediyorum” desem yalan olur.

  Ama “Affınızı rica ediyorum” desem doğruyu söylemiş olurum.

  Şimdilik hoşçakalın

   

  NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

  Kendimize vakit ayırdığımız zaman.

   

  • 11 Kasım 2014 Salı
  ASLINA bakarsanız, konuyu bir kez daha yazacağım falan yoktu. Ben yazacağımı yazdım, uyarımı yaptım, gördüğümü paylaştım. Konunun muhatabı yanıtladı, "Şu anda hummalı bir faaliyet olmaması normal, daha yer teslimi yapmadık. Yer tesliminden sonra faaliyet başlayacak" dedi. Benim için...
  Devamı...
  • 09 Kasım 2014 Pazar
  HAFTA içinde söyledim, "Türk mutfağı meselesini pazar günü yazacağım" diyeBugün pazar. Demek ki, bunu yazmam lazım. Hürriyet'in çok okunan yazarlarından İzzet Çapa ile haftada bir gün buluşup yemek yiyoruz, birkaç arkadaş.Hesabı da sırayla ödüyoruz. Her hafta birimiz. Son yemeğimizde...
  Devamı...
  • 08 Kasım 2014 Cumartesi
  OTUZ küsur yıldır yaptığım mesleğimde hep haddimi bildim. Seçilmişleri eleştirdim, kendimce doğruları işaret ettim, ama asla milletin temsilcileriyle polemiğe girmedim. Ben kendi işimi yaparken, onların da kendi işlerini yaptığını düşündüm. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a...
  Devamı...
  • 07 Kasım 2014 Cuma
  FORBES Dergisi, her yıl yaptığı gibi bu yıl da "dünyanın en güçlü insanları" listesi yayınladı.Listede 75 kişi var.1. sırada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yer alıyor.Onu takip eden isim ise ABD Başkanı Barack Obama.Listede dünyanın çeşitli uluslarından işadamları, bilim...
  Devamı...
  • 06 Kasım 2014 Perşembe
  DÜN 3'üncü havalimanı inşaatının bir türlü başlamamasıyla ilgili olarak "Gerçekti, hayal mi oldu?" başlığıyla yazıp "Ne oluyor bu havalimanı, yapılamayacak mı?" diye sorunca Ankara'dan bir eski dost aradı.Geçmişte de DHMİ ile ilgili çok önemli bilgiler veren bu "eskimeyen kaynak"...
  Devamı...
  En Çok Okunan Yazılar
  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Google+